Nápady, jak více ukotvit v účastnících komentovanou prohlídku krajiny. Případně si prohlídku mohou připravit sami. Poznat krajinu více zblízka, zapojením více smyslů a zaměřením se na detaily, kterých si běžně nevšímáme.

Výchovný cíl:  Vidět krajinu novýma očima a všímat si/zvýrazňovat věci, které objeví.
Doba trvání
Doba trvání 0-30 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Louka Louka Les Les
Velikost skupiny
Velikost skupiny Družina/oddíl/třída (4-50)
Psychická náročnost
Psychická náročnost 1
Fyzická náročnost
Fyzická náročnost 1
Věk skupiny
Věk Benjamínci Věk Vlčata a světlušky Věk Mladší skauti a skautky Věk Starší skauti a skautky Věk Mladší roveři a rangers Věk 3.-5. ročník ZŠ Věk 6.-7. ročník ZŠ Věk 8.-9. ročník ZŠ

Pomůcky a materiál

  • znalost oblasti a připravení se na procházku s informacemi
  • pracovní list, případně zážitkovníček pro každého
  • rámeček z tvrdšího papíru (cca A5-A4) pro každého
  • psací potřeby pro každého

Obsah programu

Aktivita je vhodná na výlet či komentovanou prohlídku krajinou. Každý tým si připraví pár dotazů, případně ve variantě bez průvodce si po skupinkách připraví krátká povídání o zajímavých úkazech v okolí.

Účastníci dostanou zážitkovníček - pracovní sešítek, do kterého si mají zaznamenat, co se dozví, zároveň má sloužit k zaznamenání zážitků a přírody, kterou potkáme (třeba barvení přírodními barvami na stránku, načrtnutí chráněné rostliny, dojmy z něčeho hmatového/čichového,...)

Na hezkém místě se všichni zastavíme, každý účastník si vytičí provázkem místo (stačí menší velikost 1x1 metr) které bude pozorovat po dobu 10min. 

V průběhu výletu mohou úžastníci dostávat dotazy/úkoly od lektorů - “ten se snaží zarámovat” odpověď (třeba - najděte bylinku, kde je vlhký kus lesa v okruhu 20 m, kde v okolních krajině je vidět změna struktury lesa, atp.)

Reflexe

  • Co zajímavého jste se dozvěděli/objevili jste na procházce?
  • Prohlédnutí si zážitkovníčků ostatních (budou-li využity).

Zdroje

Aktivitu pro Skautský institut připravily Tereza Křivánková a Marie Brichová.

 

Aktivita vznikla v projektu Program Krajina v našich rukou jako nástroj GRV, který byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury v rámci Zahraniční rozvojové spolupráce ČR.