Při práci s ohněm je nejdůležitější umět vybrat správné dřevo na různé účely a správně postavit a zabezpečit ohniště (nezpůsobit požár, nepoškodit okolí horkem z ohně, nedělat nepořádek, nepopálit sebe ani ostatní, nenadýchat se kouře, správně ohniště uhasit a zlikvidovat). Řada dětí (i dospělých) má zlozvyk pálit v ohni různé odpadky – měli bychom tomu důsledně za- braňovat, do ohně patří jen dřevo (případně trochu papíru na lepší zatopení v kamnech) a nic jiného.

Výchovný cíl:  Účastníci se seznámí s možnostmi vaření na táboře včetně bezpečnosti a práce s ohněm a dle domluvy s vedoucím si některou z variant vyzkouší.
Doba trvání
Doba trvání Dlouhodobé
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Místnost Místnost
Velikost skupiny
Velikost skupiny Družina/oddíl/třída (4-50)
Věk skupiny
Věk Mladší skauti a skautky Věk Starší skauti a skautky Věk 6.-7. ročník ZŠ Věk 8.-9. ročník ZŠ

Obsah programu

  • Vůdce nebo rádce připraví několik různých hromádek dřeva, pak s družinou diskutují, které dřevo je vhodné na jaký účel (vaření, pečení, slavnostní táborový oheň, zatápění v kamnech), z jakého je stromu a čím ho případně nahradit (jemné smrkové větvičky břízou, dubová polínka ovocnými stromy apod.)

  • Vůdce nebo rádce vybuduje vzorové ohniště, ostatní se pak pokoušejí postavit stejné ohniště podle vzoru, přitom si vysvětlí, jak má ohniště vypadat, jak připravit závěs nebo podložku na kotlík, jak zajistit okolí ohně, jak ohniště nakonec bezpečně zlikvidovat a zahladit (vhodné místo je např. strniště – tam nehrozí nebezpečí požáru, je tam měkká půda, takže se do ní dobře hloubí ohniště, a nic se tím nezničí, protože pole se bude stejně po čase orat).


  • Vaření na výpravě – možnosti:
    Pro celý oddíl vaří jedna družina – rychlé, vaří jen služba, ostatní mohou mít jiný program,co bude vařit, sežene si suroviny, recepty), může být soutěž družin ve vaření, všichni se najedí (a nebo nikdo, pokud se to nepovede).

  • Vaření po družinách – podpora družinové činnosti (nejlepší je, když si družina sama určí, co bude vařit, sežene suroviny, recepty), může být soutěž družin ve vaření. 

  • Hry na vaření – družina vaří dle speciálního zadání, například: všechny přísady do jídla musí začínat na P a R; nelze použít žádné polotovary – konzervy, sušené mléko, in- stantní věci atd.; suroviny pro vaření visí na stromech, ulovte si, co potřebujete; nesmíte použít nic červeného...
  • Individuální vaření (vhodné spíš pro starší) – pro děti to bývá atraktivní, nemusí se nosit oddílové nebo družinové nádobí, děti se můžou navzájem inspirovat, ukazovat si své výtvory, dávat si ochutnat, radit a pomáhat si. Dobré je, když sám vůdce nevaří – má čas obcházet, radit, pomáhat.

Bezpečnost

Bezpečnost pro práci s ohněm a v táborové kuchyni. 

Zdroje

Skautská metodika Pobyt v přírodě