Aktivita k zamyšlení se, nad svou zodpovědností, v různých oblastech života. Při vytvoření grafické myšlenkové mapy si uvědomíme, vůči komu nebo čemu cítíme zodpovědnost. Vyvěšený výsledek, někde na očích, pomáhá k tomu, aby se nám lépe vykonávaly činnosti, které nepatří mezi naše oblíbené, ale jsou pro nás z určitého důvodu důležité.

Výchovný cíl:  Účastníci vyhodnotí, za co/koho jsou zodpovědní.
Doba trvání
Doba trvání 30-60 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Místnost Místnost Louka Louka Les Les
Velikost skupiny
Velikost skupiny Družina/oddíl/třída (4-50)
Psychická náročnost
Psychická náročnost 1
Fyzická náročnost
Fyzická náročnost 1
Věk skupiny
Věk Starší skauti a skautky Věk 8.-9. ročník ZŠ

Napojení na stezku (stupeň, úkol)

2. stupeň skautské stezky Vzduchu a ohně - Moje svědomí - zamčená stránka - úkol Zodpovědnost

Pomůcky a materiál

  • Vytištěná příloha č. 1 – karty zodpovědnosti (v případě realizace aktivity ve venkovním prostředí vhodné ochránit karty proti vlivům nepříznivého počasí, např. použitím eurofólií)

  • připínáčky nebo lepící páska
  • motivační “výherní” předměty pro první tři vítěze aktivity “cesta zodpovědnosti”
  • archy kreslícího kartonu A3
  • výtvarné pomůcky (pastelky, fixy, aj.)

Obsah programu

ČÁST

PROGRAMU

FORMA

METODA

OBSAH

1

INDIVIDUÁLNÍ

„cesta zodpovědnosti“

20 minut

ICEBREAK

Účastníci mají za úkol projít co nejrychleji “cestou zodpovědnosti”, která je připravená v blízkém okolí. Začínají u startovní karty. Hledají kartu s daným číslem svého rozhodnutí. Úspěšní jsou všichni, kteří dosáhnou karty s označením CÍL. 

2

INDIVIDUÁLNÍ

„mapa zodpovědnosti“

20 minut

TVOŘIVÁ

Účastníci nakreslí na papír svou mapu zodpovědnosti.

zodpovědnost

3

SKUPINOVÁ

„porovnávání“

5 minut

DISKUSE

Mezi sebou si můžou účastníci mapy porovnat, pobavit se o tom, která zodpovědnost je baví a která je nebaví, ale je naopak nezbytná pro fungování domácnosti, získání vzdělání apod.

Metodické poznámky

Během této aktivity dochází k rozvoji kompetence sociální a personální:
Stanoví s ostatními časy pro splnění úkolů, v dlouhodobém úkolu hlídá mezičasy i závěrečný termín.

ČÁST

PROGRAMU

FORMA

METODA

METODICKÉ POZNÁMKY

1

INDIVIDUÁLNÍ

„cesta zodpovědnosti“

20 minut

ICEBREAK

Vedoucí vytiskne přílohu č. 1 – karty zodpovědnosti a rozvěsí je v daném herním prostoru.

Každá karta nějakým způsobem reaguje na předchozí rozhodnutí a odkazuje na splnění nějakého úkolu, případně odkazuje na jinou kartu (číslo v závorce za možností rozhodnutí). V případě, že se již žáci pro nějakou volbu rozhodnou, neměli by svoje rozhodnutí měnit.

2

INDIVIDUÁLNÍ

„mapa zodpovědnosti“

20 minut

TVOŘIVÁ

Každý účastník dostane arch kreslícího kartonu A3. V samotném středu archu ztvární svoji postavu s nápisem “Já a moje zodpovědnost”.

V první fázi kresby mapy vytvoří několik základních cest (prostředí/míst), kde spatřují svoji zodpovědnost. Např. škola, domov, kroužky, kamarádi, rodiče, atp. Ke každé cestě dokreslí obrázek (symbol, který jim dané prostředí/místo bude zpodobňovat, např. rodiče = kresba postaviček, aj.). Doporučujeme při samotném návrhu myšlenkové mapy pracovat nejprve tužkou, až následně myšlenkovou mapu vybarvovat pastelkami.

Ve druhé fázi účastníci vytváří cesty nižších řádů. Tedy: nejprve rozkreslí cesty prvního řádu – a až následně, ve druhé fázi, je větví. Při vytváření cest druhého řádu se zabývají přímo “názvem/popisem zodpovědnosti”, která se k danému místu/prostředí váže. Např. doma – “čistit si zuby”, “uklízet pokoj”, aj. 

Ve třetím větvení můžou žáci rozvádět detaily činností, např. jak často, s kým, aj. 

Aktivitu je možné nechat zcela na účastnících, tj. nechat jim zcela volnou ruku v počtu nakreslených cest v jednotlivých řádech. Pro lepší přehled pro ně samotné i zvládnutí časové dotace doporučujeme nechat základní větvení v prvním řádu na účastnících samotných a další řády omezit na maximálně 5 větví v druhém řádu a 3 větve v třetím řádu.

3

SKUPINOVÁ

„porovnávání“

5 minut

DISKUSE

Diskuse může proběhnout libovolně, nebo mezi vytvořenými skupinkami.

Zdroje

lilka razitko

PEKAŘOVÁ, Lidmila. Jak žít a nezbláznit se: [psychologie dítěte od předškolního věku do dospělosti]. Olomouc: Poznání, 2006. ISBN 80-86606-49-x.

ZPĚT NA SEZNAM AKTIVIT

ZPĚT NA WEB PROJEKTU: skautingproskoly.cz

 

Tato aktivita je vytvořena v rámci projektu Skauting pro školy a je právě pilotována ve skautských oddílech. Zkus ji se svým oddílem nebo se svou třídou i ty a dej nám zpětnou vazbu.