Už se ti někdy stalo, že ses ztratil/a ve městě, ve kterém žiješ? A nebo jsi hledal/a něco ve svém okolí na mapě a příliš ti to nešlo? Po tomto programu už takové potíže mít nebudeš. Na tento program volně navazuje Orientace na mapě II.

Výchovný cíl:  Po absolvování programu účastníci pojmenují základní mapové značky, budou vědět, kde je mohou najít, a zvládnou na mapě najít své město.
Doba trvání
Doba trvání 30-60 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Místnost Místnost Louka Louka
Velikost skupiny
Velikost skupiny Družina/oddíl/třída (4-50)
Psychická náročnost
Psychická náročnost 1
Fyzická náročnost
Fyzická náročnost 1
Věk skupiny
Věk Vlčata a světlušky Věk 3.-5. ročník ZŠ

Pomůcky a materiál

připravené zvětšené mapové značky (příloha č. 1), mapa, buzola, případně mobilní telefon s mapou

Obsah programu

ČÁST

PROGRAMU

FORMA

METODA

OBSAH

1

frontální
(10 min)

instruktáž

Vedoucí zahájí aktivitu např. takto: „Kamarádky Hloubalka a Věruška na výletě zabloudily a nevědí, kudy mají dál pokračovat. Pomoz jim najít mapu a cestu z hlubokého lesa.“ (Pro chlapecké účastníky zvolit postavy z knihy džunglí.)

Účastníci se rozdělí do skupin po 5. Každá skupina dostane tabulku s názvy mapových značek (příloha č. 1).

Jejich úkolem bude po okolí sbírat mapové značky (z přílohy č. 1) a správně je seřadit do tabulky. Vedoucí v tu chvíli dělá chytače, který účastníky při sbírání honí. Když účastníka chytí může mu dát nějaký úkol – např. fyzický (dřepy aj.) nebo vědomostní. 

2

skupinová

(15 min)

dovednostně-praktická 

Po vyluštění slova, což jsou písmena napsaná pod mapovými symboly, najdou účastníci v místnosti (pokud zvolíte jiné místo je potřeba upravit písmena v příloze č. 1) mapu svého města a blízkého okolí. U mapy určí sever (mapu srovnáme tak, abychom v ní slova mohli číst jako v knížce), takto určují světové strany (nahoře sever, u mně dole jih, vlevo západ a vpravo východ) a najdou město, ze kterého pochází. V případě podrobnější mapy mohou nalézt ulici, ve které bydlí. 

3

skupinová

(15 min)

dovednostně-praktická 

Na závěr programu účastníci navrhnou jednoduchý smyšlený plánek (dle fantazie každého účastníka), ve kterém použijí nově naučené mapové symboly. V první fázi účastníci kreslí reálné stavby a místa – tedy hrad, pramen, kostel (mohou si vybrat, není potřeba kreslit všechny dříve uvedené symboly. V druhé fázi kresby reálií překryjí kartičkou mapové značky (možno použít vytištěné symboly z 1. aktivity, či symboly překreslit. Mohou se mezi sebou zkoušet, co je pod danou mapovou značkou.

4

skupinová

(5 min)

diskuzní 

Po programu se vedoucí účastníků zeptá, co se naučili nového. 

Účastníci zkusí vysvětlit, k čemu jim je znalost mapových značek a orientace mapy (např. když se ztratí, aby mohli pomoci cizincům….).

Metodické poznámky

ČÁST

PROGRAMU

FORMA

METODA

METODICKÉ POZNÁMKY

1

frontální

instruktáž

Příprava před touto první částí programu:

Připravte si rozstříhané mapové symboly (oboustranný tisk), tabulku s popisky mapových symbolů a mapu okolí pro každou skupinku. Rozstříhané mapové symboly schovejte po okolí (v bezpečném prostředí). 

Po správném přiřazení (seřazení) mapových značek najdou účastníci s písmen pod mapovými značkami vzkaz, kde mají najít mapu. V přiložené variantě nápověda vede do místnosti. Pokud by byl problém s některými mapovými značkami, je možné přiložit mapovou legendu k nápovědě. Před použitím legendy je třeba vysvětlit, jak funguje, případně uvést několik zkušebních symbolů k učení názvu a naopak. 

2

skupinová

dovednostně-praktická

Pokud účastníci zvládnou práci s papírovou mapou, můžete jim ukázat, jak funguje mapa na chytrém telefonu (mapy.cz).

3

skupinová

dovednostně-praktická

Po dokreslení si účastníci navzájem dávají hádanky, zda pod konkrétní mapovou značkou naleznou správný obrázek. 

4

skupinová

diskuzní

Vedoucí může pokládat doplňující otázky: Podle čeho dokážeme ještě v přírodě určit směr? Podle čeho se orientovali mořeplavci? 

Zdroje

ROHLÍK, Jiří, ed. Krkonoše: turistická mapa 1:50 000 : digitální kartografie-GPS. 3. vyd. Praha: Trasa, 2002. Soubor turistických map 1: 50 000. ISBN 80-85999-95-1.

lilka razitko

ZPĚT NA SEZNAM AKTIVIT

ZPĚT NA WEB PROJEKTU: skautingproskoly.cz

Tato aktivita je vytvořena v rámci projektu Skauting pro školy a je právě pilotována ve skautských oddílech. Zkus ji se svým oddílem nebo se svou třídou i ty a dej nám zpětnou vazbu.

 

Autor

Applová Věra