Účastníci se ocitají na území bývalého Československa v květnu roku 1945. Jako partyzáni bojují v odbojové skupině. Hlavním úkolem je zničit vysílač, který ruší rádiové spojení na našem území a pomoct tak k osvobození Československa. K nalezení vysílače je potřeba získat mapu, podle které budou postupovat. Cesta je tvořena sedmi úkoly či překážkami, které simulují překážky a úkoly v průběhu války. Po splnění aktivní části následuje diskuze k zamyšlení na témata jako je válka, svoboda, odvaha a mír. Družinu doprovází vedoucí, který uvádí jednotlivá stanoviště a následně vede diskuzi.

Výchovný cíl:  Účastníci aktivity si skrz příběh partyzánů 2. světové války vyzkouší různé aktivity zaměřené na hbitost, rychlost a přemýšlení. - Účastníci diskutují, co pro ně samotné znamená mír a svoboda.
Doba trvání
Doba trvání 30-60 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 30-60 minut
Místo konání
Louka Louka Les Les Hřiště Hřiště
Velikost skupiny
Velikost skupiny Skupina (2-5)
Věk skupiny
Věk Vlčata a světlušky Věk Mladší skauti a skautky Věk Starší skauti a skautky

Pomůcky a materiál

- tmavě zelené vojenské barety pro každého účastníka (volitelné)
- zelené, hnědé, černé barvy na obličej
- čtyři krabice/krabičky obarvené na červenou, modrou, žlutou a zelenou barvu (nebo stačí přilepit barevný papír atp.)
- vytisknutá hádanka
- vytisknutá mapa
- provázek
- dřevěné kolíky (na ostnatý drát a minové pole)
- pytle na skákání
- prázdné plechovky (15 ks)
- papírové koule nebo tenisové míčky
- zvon s provázkem (čím větší zvon, tím lepší)

Symbolický rámec (Motivace)

Je květen 1945, vypadá to, že se blíží  konec druhé světové války. Na území Československa jsou stále nacistická vojska. Americká armáda osvobozuje Česko od západu, sovětská od východu. Na českém území je nacistický vysílač, který ruší rádiové spojení. Pro úspěšné osvobození je nutno tento vysílač zničit. Družina se stává odbojovou skupinkou, která se snaží vysílač zničit a pomoct tak osvobodit Československo.
Mapa k vysílači je zašifrována a ukryta v Ostravě, kde je výchozí pozice jednotky. Cestou od hranic k vysílači může čekat několik překážek a úkolů. Po zničení vysílače je potřeba informovat osvobozující armády signálním zvonem.

 

Obsah programu

Celá mise se skládá z několika stanovišť, které tvoří trasu k vysílači a zvonici. Pro trasu je zapotřebí území alespoň 20 x 20 metrů s připravenými stanovišťmi podle úkolů.

Na začátku je potřeba získat mapu, podle které bude následně skupina pokračovat na jednotlivých stanovištích (ta jsou pojmenována podle českých měst). Po zničení vysílače má skupina za úkol informovat osvobozující armády symbolickým rozezněním zvonu.

Na začátku vedoucí motivuje družinu legendou a seznamuje s úkolem. Poté vystrojí družinu - účastníci si nasadí barety a symbolicky se namaskují vojenskými barvami. Vedoucí je dále doprovází během celé trasy a zadává úkoly. 

Jednotlivá stanoviště jsou označena cedulkou (názvem českého města) a případně popisem daného úkolu.

V průběhu cesty taktéž hrozí nebezpečí bombardování ze vzduchu. Pokud vedoucí zvolá slovo "nálet", všichni musí okamžitě lehnout k zemi.

Stanoviště:

Stanoviště č. 1: ZÍSKÁNÍ MAPY (OSTRAVA)
Motivace: Ve městě Ostrava je v trezoru ukryta mapa, která obsahuje nejbezpečnější a nejrychlejší trasu k vysílači. Pro otevření trezoru je potřeba rozluštit kódování.
Úkol: Úkolem je rozluštit hádanku, ve které ze čtyř krabic se na půdě kostela nachází mapa (spolupráce ve skupině).
Jsou čtyři krabice s různou barvou - červenou, modrou, zelenou a žlutou. V nich jsou schované čtyři předměty - žába, pavouk, míč a mapa. Dokážete najít mapu?

Hádanka:
Pavouk není v modré ani zelené krabici. 
Žába není v zelené krabici.
Ve žluté krabici je míč.
Kde je mapa?

(Vysvětlení: Na základě daných informací můžeme říct, že pavouk není ani v modré ani zelené krabici, takže je v červené nebo žluté. Žába není v zelené krabici, takže je v červené, modré nebo žluté krabici. A míč je ve žluté krabici, takže pavouk musí být v červené a žába musí být v modré. Náš poklad = mapa je tedy v zelené krabici!)

Stanoviště č. 2 - OSTNATÉ DRÁTY (ZLÍN)
Motivace: Dostat se bez zranění přes ostnaté ploty na bývalém bojišti ve Zlíně.
Úkol:Proplést se přes pavučinovou překážku na zemi z provázku bez dotyku (postupně každý z družiny).

Stanoviště č. 3 - BRODĚNÍ BAHNEM (OLOMOUC)
Motivace: Přebrodit vyschlé řečiště řeky Moravy, ve kterém jsou stále nánosy bahna. 
Úkol: Přeskákat v pytli danou vzdálenost.

Stanoviště č. 4 - MINOVÉ POLE (BRNO)
Motivace: Na území Brna je stále aktivní minové pole. Není čas čekat na ženisty a cesta kolem je ještě nebezpečnější kvůli nacistickým vojskům. Je potřeba projít skrze toto pole. 
Úkol: Plocha rozdělená na 6x6 polí (vytvořená na zemi pomocí dřevěných kolíků a provázku), skrze ni vede jedna správná cesta, kterou musí projít. Účastníci přichází jednotlivě, pokud šlápnou špatně, vrací se na začátek. Povolené směry: vpřed, vpravo, vlevo. Správnou trasu má na papírku zakreslenou vedoucí, který oznamuje miny a kontroluje splnění úkolu.

Stanoviště č. 5 - ZÍSKÁNÍ A TRANSPORT MUNICE (JIHLAVA)
Motivace: Máme zprávy, že na území Jihlavy byla shozena munice na zničení radaru. Úkolem je ji najít a co nejrychleji přesunout na odpalovou plochu. Munice je ale těžká a je potřeba ji naložit na povozy, které jsou k dispozici ve městě.
Úkol: Najít vaky s papírovýma koulema. Dvojice jako trakař převezou vak s míčky na následující stanoviště (dvojice se postupně střídají v tom, kdo má vak s míčky naložený na zádech). 

Stanoviště č. 6 - ZNIČENÍ VYSÍLAČE (PRAHA)
Motivace: Dostat se na odpalovou plochu, připravit munici a zničit vysílač
Úkol: Shození pyramidy z plechovek pomocí papírových koulí.

Stanoviště č. 7 - ZVON (PLZEŇ)
Motivace: Vysílač byl úspěšně svržen, nyní je potřeba ohlásit úspěšné splnění úkolu osvobozujícím průzkumníkům, kteří předají zprávu dál. Signál je rozeznění zvonu v Plzni. Bohužel je noc a k dispozici je jen jedno noční vidění. Zvon je ale příliš těžký a rozeznít jej musí celá skupina. Zvonice je střežena a je nutno se pohybovat nepozorovaně.
Úkol: Celá skupina až na jednoho člena si zaváže oči (přetáhne barety přes obličej). Člen, který vidí, musí dovézt celou skupinu k provazu, kterým se rozezní zvon. Je zakázáno mluvit.

 

Následuje diskuze. 

Reflexe

Po splnění úkolů následuje diskuze: 

Co všechno museli takoví skauti – partyzáni prožívat? Co muselo být nejtěžší? Možná navždy opustit rodinu? Riskovat jejich bezpečí? Kolik odvahy a víry v opravdový mír asi museli mít?

Je válka dobrá nebo špatná? A proč?

Dá se mír vybojovat násilím? Pokud ne, tak jak? Co pro to mohu já, jako jednotlivec udělat?

O co všechno bychom mohli přijít, kdybychom ztratili svobodu?

Kdyby taková situace opravdu nastala a byli bychom vyzváni k takovému úkolu, kdo z nás by opravdu šel?

Kde dneska probíhá ve světě probíhá válka? Víme proč? 

Bezpečnost

Vedoucí dává pozor na bezpečnost především při posledním úkolu, kdy má většina účastníků zavázané oči.

Metodické poznámky

Vedoucí názorně ukazuje plnění jednotlivých úkolů a případně se jich sám účastní a povzbuzuje účastníky (pro motivaci skupiny). 

I snaha se cení: dle uvážení dát více pokusů na zvládnutí úkolu - pokud něco jednotlivec nezvládá, dát možnost, aby mu skupina pomohla. Zbytečně nelpět na dokonalém plnění, být přiměřený podle věku a fyzické kondice účastníků.

Na diskuzi si najděte klidné místo, posaďte se tak, aby všichni viděli na všechny a dobře se slyšeli.

Zdroje

Program připravil tým českého kontingentu na Světové skautské jamboree 2019 v USA.