Nacházíme se v roce 1975. Skauting je zakázán, přesto se snažíte scházet tajně. Při jedné výpravě uprostřed noci ale zjistíte, že je mezi vámi skrytý nepřítel – příslušník StB.

Výchovný cíl:  Zažít nejistotu a nedůvěru (spojenou s komunistickým režimem, praktikami StB a donašečů), a ve výsledku si o to víc vážit budování důvěry a možnosti spolehnout se na ostatní členy oddílu.
Doba trvání
Doba trvání 0-30 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Louka Louka
Velikost skupiny
Velikost skupiny Družina (4-10)
Věk skupiny
Věk Starší skauti a skautky

Pomůcky a materiál

  • fixy různých barev
  • pro každého šátek na zavázání očí
  • papíry
  • izolepa

Obsah programu

Pro hru vymezíme území dostatečně velké pro pohyb hráčů tak, aby byli od sebe rozptýleni na dohled.
Z družiny je veřejně vybrán jeden člen, který představuje příslušníka StB. Ostatní hráči si připevní na záda izolepou prázdné papíry a zaváží si oči. Úkolem estébáka, který vidí, je pochytat co nejvíce skautů – udělat jim na papír na zádech červenou fixou znamení. Estébák se po celou dobu ozývá smluveným zvukem (např. houkání) a nesmí běhat. Hráči se od něj snaží držet co nejdále. Kromě příslušníka StB, o kterým všichni vědí, je ve hře ještě jedna osoba s negativní rolí – donašeč, o kterým hráči nevědí, protože jej vedoucí vybere až po zavázání očí hráčů (případně před samotnou hrou) a stranou ho zasvětí do jeho role. Úkolem donašeče je stejný jako estébáka. Označuje tajně jinak barevným fixem statní hráče. Skauti mají tedy kromě slyšitelného nepřítele, o kterém všichni vědí, ještě jednoho tajného. Po uplynutí časového limitu (max 10 minut), si na pokyn vedoucího všichni sundají šátek a hra končí, vyhodnotíme, kdo byl chycen a kým. Necháme hráče, zda sami přijdou s otázkou, proč má někdo znamení jinou barvou, následně jim povíme o donašeči.

Reflexe

Lze očekávat prudké, naštvané reakce typu „To se ale neřeklo, že budou dva!“. Při reflexi se snažíme nejdříve uvolnit z hráčů nejsilnější emoce, dojmy. Po zklidnění vedeme reflexi k poukázání na skutečnost, že v době totality a diktatur byly mezilidské vztahy narušovány atmosférou nedůvěry a záměrné podezřívavosti. Stávalo se (a nejen za vlády komunistické strany), že se lidé tvářili jako kamarádi, ale přitom donášeli na druhé. Nebezpečí ne vždy číhá ze strany, z jaké je očekáváno, někdy je skryto a nikdo o něm nemusí vědět, jako v této aktivitě. Zeptejme se chytačů, jak se cítili v rolích příslušníka StB a donašeče.

Závěr reflexe by měl vyznít pozitivně. Skauti se snaží o opačné jednání, než jaké si právě prožili. Ve vztazích usilujeme o šíření atmosféry důvěry, víry, že jsme schopni se dohodnout a dodržovat společná pravidla.

Metodické poznámky

  • Při větším počtu hráčů zvýšíme počet známých i tajných donašečů/StBáků.

Zdroje

Program je součástí metodiky Skautský odkaz, kterou pro Skautský institut sestavil Michal Bureš - Bumerang & kol.

Příručka Skautský odkaz je praktický rádce pro práci s tématy historie skautingu a myšlenkových základů junáctví. Celou si ji můžeš stáhnout zde.