Úkoly ze skautských stezek - oblasti Moje kamarádství - které můžeš plnit i z domu!

Výchovný cíl:  -
Doba trvání
Doba trvání 0-30 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Místnost Místnost
Velikost skupiny
Velikost skupiny Jednotlivec (1-1)
Věk skupiny
Věk Mladší skauti a skautky Věk Starší skauti a skautky

Napojení na stezku (stupeň, úkol)

Skautská stezka 

  • 1. stupeň - Cesta země a vody - oblast Moje kamarádství
  • 2. stupeň - Cesta vzduchu a ohně - oblast Moje kamarádství

Obsah programu

Možnosti skautování jsou teď omezené, ale i tak můžeš doma plnit úkoly ze skautské stezky! Níže najdeš seznam úkolů ze stezek z oblasti Moje kamarádství, které můžeš plnit doma a tím si zpestřit čas a rovnou se naučit něco nového.

 

Cesta země a vody Úkol Jak na něj doma?
  22. Přemýšlení nad kamarádstvím
Vyberu si jednoho kamaráda/kamarádku a společně zkusíme přijít na to, jak dlouho a proč spolu kamarádíme, co máme společného, čeho si na druhém ceníme, co se od sebe učíme. Připomeneme si aspoň jeden společný důležitý zážitek (jak jsme se začali kamarádit, co se nám přihodilo, ...).
Podpoř kluky a holky v tom, aby spolu komunikovali a splnili si úkol o kamarádství: Pokud se můžete potkat, splňte si úkol společně osobně. Pokud se nemůžete vidět, zavolejte si, spojte se videochatu apod.
Cesta vzduchu a ohně    
  25. Partnerské vztahy
Fiktivní vztahy. Vyberu si dva partnerské vztahy z fiktivních příběhů (např. film, seriál, kniha). Sepíšu, v čem si myslím, že se podobají reálným vztahům a kde naopak klamou. Řeknu, proč si to myslím.
Někteří z nás se v této době více dívají na filmy a seriály, čtou knížky apod. Vyberte si z nich dva partnerské vztahy a porovnejte s realitou. Můžete o tom třeba diskutovat s družinou na videochatu.
  27. Komunikace v době sociálních sítí
Virtuální stopa. Vyzkouším si, co o mně může na internetu zjistit cizí osoba a co kamarád. Zamyslím se, jaký obraz o sobě vytvářím a jaké to může mít důsledky. Pokud je něco, co chci ve svém internetovém obrazu jinak, upravím to.
Vyzkoušej co o sobě najdeš na internetu. Abys zjistil, co cizí osoba najde, použij anonymní režim. Zeptej se kamaráda, co o tobě najde on (můžete si to zkusit vzájemně). Zvažte, jaké to může mít důsledky a případně upravte, to co chcete změnit.
  28. Neverbální komunikace
Tón hlasu. Třikrát a pokaždé jinak vyslovím větu: "To se ti povedlo." (např. radostně, naštvaně, smutně, ...). Kamarád/ka určí emoci. Potom se pobavíme, co se může stát, když v písemné komunikaci hlas chybí.
Zkus s rodiči, sourozenci, nebo na online schůzce se svými kamarády a kamarádkami říct větu "To se ti povedlo" různým tónem. Ostatní budou hádat, jakou emoci jsi do tónu hlasu vložil/a.
  30. Řešení konfliktů
Hádka. Nedorozumění či hádku (vzniklou i např. na sociální síti, při telefonátu, při hře) vyřeším se zúčastněnými kamarádsky tváří v tvář.
I když se s kamarády nevidíš osobně, může se stát, že se na něčem neshodnete. Pokud tato situace nastane, zkuste si spor při videohovoru vyříkat.

Metodické poznámky

Pokud úkoly posíláte skautům a skautkám, můžete doplnit, že:

  • Pokud by potřebovali poradit, mohou se vám ozvat. Ideálně když doplníte kanál, kterým vás mohou kontaktovat (messenger, skype, whatsapp, ...)
  • Některé úkoly přímo vybízejí ke spolupráci - lze je plnit se sourozenci, rodiči, nebo online s kamarády/kami.
  • Došly úkoly? Začněte plnit skautské odborky (https://odborky.skaut.cz/)! 

Další tipy, jak na stezku doma.

Autor

Klíčová Ludmila