Podaří se odbojářům rozsvítit svíčky, aniž by je udavači chytili? A kdo je vlastně udavač a kdo odbojář? Noční hra na procvičení spolupráce a týmové strategie.

Výchovný cíl:  Posílení spolupráce, týmové strategie, procvičení obezřetnosti. Účastníci se zkusí vžít do pozice lidí ve válce nebo jiné vypjaté době.
Doba trvání
Doba trvání 0-30 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Louka Louka Hřiště Hřiště
Velikost skupiny
Velikost skupiny Družina/oddíl/třída (4-50)
Věk skupiny
Věk Mladší skauti a skautky Věk Starší skauti a skautky Věk Mladší roveři a rangers

Pomůcky a materiál

  • 2 větší svíčky,
  • několik čajových svíček,
  • lístečky s písmeny U (udavač) a O (odbojář)

Obsah programu

Na začátku si ve skupině tajně rozlosujte kartičky s nápisy buď O = Odbojář, nebo U = Udavač. Jen vedoucí ví, kolik je ve hře postav O a U (udavači by měli tvořit asi třetinu celkového počtu lidí). Cílem odbojářů je osvětlit dopadové místo munice (bod B), která bude shozena parašutisty. Hra začíná v místě A, kde hoří větší svíčka („kóta 327“). Odtud se za pomoci menší čajové svíčky snaží odbojáři přenést oheň a zapálit větší svíčku na místě B („místo přistání munice“), které je vzdáleno asi 20 metrů od místa A. Hra začíná na pokyn vedoucího a má přesně stanovený limit (ideálně tak 20 minut). Během této doby se odbojáři snaží svíčku v bodě B zapálit, pokud je zapálena, okamžitě vyhrávají (i kdyby se to stalo třeba minutu po začátku hry). Se svíčkami na místech A a B se nesmí hýbat!
Udavači se pak snaží všemi možnými prostředky odbojáře zastavit, zejména tím, že sfoukávají svíčku, kterou skauti přenáší (sfouknout svíčky v bodech A a B se nesmí!). Udavači se mohou odhalit kdykoliv během hry (i třeba minutu před koncem), ovšem jakmile tak jednou učiní, je jasné, že je odbojáři budou chtít zastavit (opět tak mohou činit jakkoliv, pokud si navzájem nebudou ubližovat). Jen pro připomenutí, žádný odbojář ani udavač předem neví, kdo s ním spolupracuje opravdu či jen na oko.

Reflexe

Po aktivitě by měla proběhnout krátká diskuze. Jaké bylo hrát s někým ve skupině, aniž byste věděli, kdo je přítel a kdo nepřítel? Udavači, kdy jste poznali správnou chvíli na to „odhalit se“? Představte si, že by nastal válečný stav, a vy byste netušili, kdo ze známých je váš přítel a kdo si na něj jen hraje a přitom donáší informace nepříteli. Na co byste si dávali největší pozor?

Zdroje

Program je součástí metodiky Skautský odkaz, kterou pro Skautský institut sestavil Michal Bureš - Bumerang & kol.

Příručka Skautský odkaz je praktický rádce pro práci s tématy historie skautingu a myšlenkových základů junáctví. Celou si ji můžeš stáhnout zde.