Úkolem skupiny vězňů je získat svobodu (co nejvíce bodů). Hra je motivovaná příběhy skautů vězněných komunisty.

Výchovný cíl:  Účastníci si vyzkoušejí situaci skautů vyslýchaných komunisty a porozumí její nesnadnosti.
Doba trvání
Doba trvání 0-30 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Místnost Místnost
Velikost skupiny
Velikost skupiny Družina/oddíl/třída (4-50)
Věk skupiny
Věk Mladší skauti a skautky Věk Starší skauti a skautky Věk Mladší roveři a rangers

Pomůcky a materiál

tabulka na zaznamenávání bodů, pro každý tým lístečky s kolečkem a křížkem, tabulka s přehledem trestů

Symbolický rámec (Motivace)

„Seděl jsem ve vězení. Klepal jsem se zimou. Pak se otevřely těžké železné dveře a já věděl, že znovu přišli. Postavili mě na zmlácené nohy a vlekli mě ponurou chodbou do malé místnosti. Tam mě posadili za stůl a přímo do očí mi rozsvítili silné bílé světlo. Hlavní vyšetřovatel zařval: ‚Tak budeš mluvit, nebo ne?‘“

Více se můžete do tematiky ponořit například s příběhem Jiřího Navrátila:

Jiří Navrátil : „Do té akce bylo zapojeno několik set skautů. Ale my jsme pomocí morseovky se tak dokonale domluvili, že oni pak většině uvěřili, že nevěděli, že jsou do nějaký akce a že šli na skautskou noční hru. Všichni pak museli u výslechu vypovídat stejně. K soudu se nás dostalo asi čtyřiadvacet nebo šestadvacet, kolik bylo celkem zavřeno nevím, ale ještě od toho soudu šla většina kluků domů. Oni ale potřebovali udělat skautský proces, ve kterém by ukázali, jak jsou skauti protistátní. V čele tak musela být Dagmar Skálová, která dostala doživotí a já, jako její zástupce, jsem dostal 20 let. František Falerski dostal 15 let a ostatní kluci jen menší tresty kolem dvou let za to, že celou akci neohlásili.“

Obsah programu

Hráči se rozdělí do čtyř skupin, každá skupina představuje jednoho vězně chyceného v rámci jednoho případu, o němž chce StB zjistit více informací. Každý vězeň se má právo během výslechu rozhodnout, zda ostatní kamarády udá nebo vyšetřovatelům nic neřekne.

Během hry probíhá třikrát tzv. výslech – každý vězeň (tj. každý tým) se rozhoduje, zda ostatní udá (zvedne lístek s kolečkem) nebo bude pro tento výslech mlčet (zvedne lístek s křížkem). Před každým výslechem je možné se v rámci týmu domluvit, jak bude výslech probíhat. Na daný pokyn vyšetřovatele (vedoucího) pak všechny týmy najednou (!) zvednou kartičku dle svého rozhodnutí. Jednotlivé týmy jsou pak obodovány (= potrestány počtem let odnětí svobody) podle toho, jak rozhodovali ostatní:

4 x O ..... 6 bodů pro všechny (zjistilo se toho hodně, proto jsou tresty vysoké)

3 x O ..... 4b pro O, 10b pro X

2 x O ..... 0b pro O, 5b pro X

1 x O ..... -2b pro O, 3b pro X

4 x X ..... 2 body pro všechny (pro nedostatek důkazů jsou tresty menší)

Během tří kol (výslechů) se roky sčítají. Před třetím výslechem je pak možné stanovit minutu, kdy se všechny týmy mohou vzájemně domluvit, jak budou hlasovat – jestli však slib dodrží je pouze na nich. Vítězem je ten tým (vězeň), který získal nejméně roků trestu. Tento vězeň je pak propuštěn, zatímco vězeň s nejvíce roky trestu je symbolicky odveden na popravu.

Reflexe

Jaký máte pocit z výsledku? Co vás vedlo k tomu, že jste druhé týmy udali? Kdy jste se rozhodli mlčet? Jak se asi cítili ti, kteří byli propuštěni a jak tým, který má být odveden na popravu? Jak myslíte, že se lidé rozhodovali ve stejné situaci „naživo“? Jaká mohla být motivace těch, co nakonec někoho udali?

Zdroje

Program je součástí metodiky Skautský odkaz, kterou pro Skautský institut sestavil Michal Bureš - Bumerang & kol.

Příručka Skautský odkaz je praktický rádce pro práci s tématy historie skautingu a myšlenkových základů junáctví. Celou si ji můžeš stáhnout zde.