Když někomu něco slíbím, tak bych to měl/a dodržet. Nebo ne? Zkus se společně s Honzou zamyslet nad tím, co pro tebe samotného/samotnou znamená slib. A co teprve takový skautský slib!

Výchovný cíl:  Účastníci se zamyslí nad tím, co pro ně znamená dodržování slibu a samotný slib.
Doba trvání
Doba trvání 0-30 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Místnost Místnost Louka Louka Les Les
Velikost skupiny
Velikost skupiny Družina (4-10)
Psychická náročnost
Psychická náročnost 2
Věk skupiny
Věk Starší skauti a skautky Věk Mladší roveři a rangers

Napojení na stezku (stupeň, úkol)

Skautská stezka

2. stupeň Vzduchu a ohně - 18 - Skautský slib

Skautská kompetence

Naslouchá svému svědomí, které je formováno na základě skautského slibu a zákona.

Symbolický rámec (Motivace)

Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe: 

  • sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době, 
  • plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské, 
  • duší i tělem být připraven(a) pomáhat vlasti i bližním.

Slib je dobrovolná nabídka, kterou člověk dává ostatním, ale i sobě “před tváří Pravdy a Lásky”, aby posílil vzájemnou důvěru a umožnil tak něco, co by bez důvěry nešlo. A pokud je to skutečný slib směřující k něčemu, o čem ví, že má velkou cenu, ale bude těžké toho dosáhnout, tak ten kdo slibuje, doufá, že to posílí i jeho schopnost za splněním opravdu jít ze všech sil. Pokud ten slib dal druhým, pak od nich očekává, že ho budou v jeho rozhodnutí podporovat. A právě to je případ skautského slibu. Slibující jim říká: Věřte mi, že to se skautingem myslím vážně, že chci patřit mezi vás - a spoléhám i na vás, že v tom pomůžete. Jím se svěřuje pod vládu Pravdy a Lásky. Proto jeho slib platí, i když ti, před nimiž sliboval, už nejsou s ním. Zásadní je, že slibem se skaut vědomě staví na cestu která je nesena důvěrou v tom, že život ve službách Pravdy a Lásky je tak nejlepší životní orientace. Pomocníky jsou mu jak ostatní skauti, tak i směrovky skautského zákona i hesla. A skautská výchovná metoda jej postupně uschopňuje k tomu, aby po té cestě šel čím dál spolehlivěji a tvořivěji. Slib - to je brána ke skutečnému skautskému životu. Jím dobrodružství skautingu teprve začínáCelý život je příležitostí jej znovu a znovu, hlouběji a uvědoměleji, potvrzovat.

Reálně je třeba počítat s tím, že nastanou situace, v nichž i přes dobrou vůli skaut neobstojí. Ono “přes dobrou vůli” je velmi důležité. A ve slibu tomu odpovídá ono “jak dovedu nejlépe”. Pokud je porušení skautského slibu a zákona důsledkem slabosti, je třeba laskavě, ale důsledně hledat cestu k nápravě. I kdyby to mělo trvat řadu let. (...)

V dnešní době se slovo čest užívá jen velmi málo. Jako by jeho smysl zanikl s koncem éry rytířů a gentlemanů. Ale to je velký omyl. Čestných lidí by bylo i dnes nesmírně třeba. Změnilo se něco jiného: pod vlivem skandálů ve veřejném životě  i silné mediální masáže ukazující všechny možné temné stránky života a jeho faleš se vytrácí odvaha k opravdovému čistému životu. Čest - to je jakási čistota duše člověka. Jeho štít i vnitřní pevnost. (...)

(úryvek z publikace Příběhy ke skautskému slibu a zákonu, 2017)

Obsah programu

Otázky z audio-nahrávky:

Co byste poradili Honzovi? Dokázali byste zdůvodnit, proč mu to radíte? Pomůže vám k tomu nějak náš skautský slib a zákon?

 

Doplňující otázky do diskuze: 

  • Nechte kluky a holky pojmenovat situaci: co tam bylo zvlášť důležitého, čím tam vzniknul konflikt, komu by se chtěli podobat z postav příběhu? 
  • Kdy jsi naposledy někomu něco slíbil? Dodržel jsi svůj slib? Stalo se ti někdy, že ses dostal/a do podobné situace jako Honza? Něco jsi někomu slíbil/a, ale pak se ti do slíbené věci nechtělo? Jak ses nakonec zachoval/a? Udělal/a bys teď s odstupem času něco jinak? 
  • Vzpomeneš si nějakou událost z historie, kdy byl dodržen slib? (např. vojáci za války, rytíři, ...). A naopak - kdy slib dodržen nebyl? Jaké následky mělo rozhodnutí v dané události?
  • U starších: Jaké sliby mohou člověka v životě potkat (např. skautský, manželský, kněžský, …)? Co mají jednotlivé sliby společného a v čem se liší?

 

Náměty na aktivity:

  • Dokončete příběh - zkuste vymyslet pokračování příběhu. Papír si rozdělte na dvě poloviny - na jednu stranu napište, proč by měl Honza dodržet slib, který dal Pepovi a do druhého sloupečku zkuste napsat všechny důvody, proč by Honza měl strávit víkend raději s kamarády ze třídy. Následně své důvody porovnejte v družině a diskutujte o tom, jak by měl situaci Honza řešit.
  • Scénky - příběh můžete dokončit pomocí scénky. Rozdělte se na skupinky a vymyslete, jak by mohl celý příběh dopadnout. Následně jej zkuste zahrát ve scénce zbytku družiny. 

O čem hovoří skautský slib a zákon? Co je v něm obsaženo, k čemu vyzývá i vede, čím proměňuje život člověka? K zamýšlení nad těmito otázkami vám mohou pomoci poselství skautů a skautek z dob 2. světové války i komunismu.

Metodické poznámky

Zdroje

Jiří Zajíc - Edy: Příběhy ke skautskému slibu a zákonu.

Autor

Klíčová Ludmila