Je rok 1970 a Junák je opětovně zakázán. Kdo z vás bude mít tolik odvahy, aby na krku nesl šátek, i když by riskoval, že za své počínání ponese trest? Aktivita je vhodná na pozadí jiného (táborového) programu.

Výchovný cíl:  Upevnění skautského vědomí, zkouška ostražitosti.
Doba trvání
Doba trvání Dlouhodobé
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Místnost Místnost Louka Louka Les Les Město Město
Velikost skupiny
Velikost skupiny Oddíl (10-50)
Věk skupiny
Věk Mladší skauti a skautky Věk Starší skauti a skautky Věk Mladší roveři a rangers

Pomůcky a materiál

  • účastníci potřebují své skautské šátky, zápisník s tužkou a hodinky,
  • 1 foťák či mobilní telefon

Obsah programu

Jedná se o aktivitu na delší dobu (jeden táborový den, výprava, puťák), která probíhá na pozadí dalších programů. Vůdce předem tajně zvolí jednoho skauta, který bude představovat roli „donašeče“. Dále všem vysvětlí aktivitu a oznámí časový limit, po který se bude hrát (např. 12; 24; 72 hodin apod.). Během limitu se každý skaut snaží mít nasazený šátek co nejdéle (pokaždé, když šátek nasadí, stopuje si čas a zapisuje si ho do zápisníku). Kdykoliv si šátek sundá, musí si své měření pozastavit do chvíle, než si šátek opět nasadí. Každý může nakládat se šátkem podle toho, jak vyhodnotí bezpečnost situace. Háček je právě v osobě „donašeče“, který se skauty snaží kompromitovat, tj. vyfotit je ve chvíli, kdy mají šátek nasazený. Měl by se snažit jednat tajně, protože pokud bude odhalen, ostatní si na něj budou dávat pozor.

Vyhodnocení probíhá po uplynutí časového limitu, kdy každý skaut předloží celkový čas, po který se jim podařilo mít nasazený šátek a „donašeč“ ukáže fotografie kompromitovaných skautů (mělo by vždy být jasné, o koho na fotce jde, tj. měl by být vyfocen především obličej a šátek). Zkompromitovaný skaut je vyřazen. Vyhrává ten ze skautů, který nebyl kompromitován a měl šátek nasazený po nejdelší dobu, nebo „donašeč“ pokud zkompromituje všechny skauty. Pro vyřazené skauty je možné vymyslet nějaký symbolický trest, který by ale neměl vést ke skutečnému ponížení hráčů.

Reflexe

Tato aktivita simuluje dobu, kdy nebylo jasné, kdo je přítel a kdo nepřítel. Skauti by si měli uvědomit tehdejší atmosféru strachu, aniž by bylo jasné z čeho. Rizika hrozila ve vlastních řadách, kdokoliv mohl být potrestán za protistátní činnosti vysokými tresty díky člověku, kterému věřil. Myslí si členové Tvojí družiny, že i přes zákaz se našli skauti, kteří se dále scházeli? Jak asi jejich činnost mohla vypadat? Máte někdy na veřejnosti nepříjemné pocity z toho, že jste v kroji? Zažíváš pocit na veřejnosti, kdy je Ti nepříjemné, že máš skautský šátek na krku? Je někdo, před kým si šátek sundáváš (např. spolužáci ze školy)?

Metodické poznámky

Donašečem nemusí být zvolen nikdo. (Pointou by pak mělo být ještě hlubší uvědomění si tehdejší atmosféry strachu před nebezpečím, které potenciálně hrozilo.)

Zdroje

Program je součástí metodiky Skautský odkaz, kterou pro Skautský institut sestavil Michal Bureš - Bumerang & kol.

Příručka Skautský odkaz je praktický rádce pro práci s tématy historie skautingu a myšlenkových základů junáctví. Celou si ji můžeš stáhnout zde.