Zařazené aktivity

• Evokace ke Klimatické změně

Cílem je zjistit, co účastníci vědí o klimatické změně.
    Trvání 30-60 minut

Výchovný cíl: Umět formulovat a definovat, co vím o konkrétním tématu. Podporovat zájem o krajinu a přírodu.

• Plánovací diskuze

Budeme mít nyní prostor se podívat na to, co bychom mohli my sami udělat pro krajinu v místě, kde působíme. Budeme se jednotlivě i ve skupinkách zamýšlet, diskutovat a prozkoumávat, jaké jsou naše možnosti. Nejprve budeme objevovat, jaké jsou různé možnosti opatření, která mohou naší krajině pomoci. Budeme přemýšlet, která z nich by mohla být potřebná a užitečná v místě, kde žijeme. Poté, co toto prozkoumáme, budeme mít prostor se zamyslet, zda bychom měli chuť se nějakému takovému opatření někdy věnovat a zda se cítíme na jejich realizaci či ne.
    Trvání 60-120 minut

Výchovný cíl: Vymyslet možné adaptační opatření kterým pomůžeme krajině. Dokázat obhájit svůj názor.

• Eko-bingo na cestu

Aktivita vhodná na cestu - přesun na místo konání akce. Cílem je si všímat krajiny kolem sebe.
    Trvání 0-30 minut

Výchovný cíl: Všímat si krajiny kolem sebe.

Mladší roveři a rangers
  • Procházka po krajině a rozpoznávání krajinných prvků

Účastníci sledují prvky v krajině, dokáží pojmenovat a rozpoznat krajinné prvky. A více rozumí hodnotě pestré krajiny.
    Trvání 0-30 minut

Výchovný cíl: Všímat si krajiny jako celku - toho, co ovlivňuje její vzhled. Umět pojmenovat krajinné prvky a vědět, co tyto názvy znamenají. Pochopení hodnoty pestré krajiny, významu jejích jednotlivých prvků. Všímat si lidských zásahů do krajiny a porozumět tomu, co mohou způsobit.

Starší roveři a rangers
  • Pozorování krajiny s komentovanou prohlídkou

Nápady, jak více ukotvit v účastnících komentovanou prohlídku krajiny. Případně si prohlídku mohou připravit sami. Poznat krajinu více zblízka, zapojením více smyslů a zaměřením se na detaily, kterých si běžně nevšímáme.
    Trvání 0-30 minut

Výchovný cíl: Vidět krajinu novýma očima a všímat si/zvýrazňovat věci, které objeví.

Benjamínci
    Vlčata a světlušky
  • Klimakvíz

Aktivita slouží k evokaci nebo otevření tématu klimatické změny a hravou formou usiluje o to “vtáhnout” účastníky do diskuse, resp. ukázat svoje vědomosti. Formát hry je podobný vědomostním hrám, které známe z televize (Riskuj!, AZ kvíz apod.) a lektorům umožňuje zjistit, jaké vědomosti děti o problémech spojených s klimatem mají. Účastníci hrají v týmech (malých skupinkách) a vybírají si otázky od 100-500 bodů (podle obtížnosti a ochoty riskovat) a snaží se na ně správně odpovědět. Moderátor provází účastníky hry a zprostředkovává jim otázky.
    Trvání 60-120 minut

Výchovný cíl: kriticky interpretuje získané poznatky a zjištění a ověřuje je, pro své tvrzení nachází argumenty a důkazy, formuluje a obhajuje podložené závěry, posuzuje události a vývoj veřejného života, sleduje, co se děje v jeho bydlišti a okolí, zaujímá a obhajuje informovaná stanoviska.

• Eko-lovci lidí

Ekologická alternativa lovce lidí. Aktivita je nejčastěji používána na začátek ekologických programů. Cílem je se seznámit a zjistit, jaký mají účastníci ekologický backround.
    Trvání 0-30 minut

Výchovný cíl: Umět mluvit o tom, jak to mám sám se vztahem ke krajině a ekologickému smýšlení.

• Kampak Kapko

Strategická týmová hra, při které hráči zapojí jak mozek tak svaly (hlavně ty na nohou). Ať už se stanou kapkami deště, ekomůzami nebo získají pozici Matky přírody, tak tahle vodní jízda bude stát za to.
    Trvání 30-60 minut

Výchovný cíl: Ukázat si a vyzkoušet si doslova na vlastní kůži, jak putuje voda v malém vodním cyklu. Názorně demonstrovat, která opatření kapku vody udrží v krajině a která ji naopak pošlou rychle pryč.

• Mapa pestré krajiny

S pomocí starých foto map účastníci sledují to, jak okolí pobytu vypadalo v minulosti a diskutovat nad tím, co se změnilo a co to znamená pro ekosystémy, lidi, zvířata/rostliny,..
    Trvání 30-60 minut

Výchovný cíl: Podívat se na změny v krajině z nadhledu za využití pomůcek, které identifikují krajinné prvky jsou pro stabilitu krajiny užitečné. Všímat si krajiny jako celku - toho, co ovlivňuje její vzhled. Umět pojmenovat krajinné prvky a vědět, co tyto názvy znamenají. Pochopení hodnoty pestré krajiny, významu jejích jednotlivých prvků. Všímat si lidských zásahů do krajiny a porozumět tomu, co mohou způsobit.

• Tisková konference na farmě

Možnost poznat život na farmě z perspektivy těch, kteří ho dobře znají skrze tiskovou konferenci s reálným farmářem.
    Trvání 0-30 minut

Výchovný cíl: Umět pokládat otázky a vhodně se zeptat. Podporovat zájem o krajinu a přírodu.

Družina (4-10)