Účastníci se stanou nespravedlivě uvězněným skautským oddílem, který jeho vedoucí pomocí morseovkou domluvené výpovědi zachrání před odsouzením. Aktivita vypráví skutečnou událost a příběh Dagmar Skálové - Rakši. Po aktivitě účastníci diskutují, zda ve světě panuje podobná nespravedlnost i dnes.

Výchovný cíl:  Účastníci vysílají a přijímají zprávu pomocí morseovky. - Účastníci se zapojí do diskuze o nespravedlnosti ve světě.
Doba trvání
Doba trvání 0-30 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Místnost Místnost
Velikost skupiny
Velikost skupiny Družina (4-10)
Věk skupiny
Věk Mladší skauti a skautky Věk Starší skauti a skautky Věk Mladší roveři a rangers

Napojení na stezku (stupeň, úkol)

Skautská stezka Vzduch & Oheň, Svět okolo nás, Příběhy našeho světa
Historie skautingu (úkol č. 43), Příběh z historie 


Pomůcky a materiál

2x prázdný papír, psací potřeby

2x vytištěná morseova abeceda

2x svítilna/baterka (nejlépe historická, ale postačí i čelovka) - pokud budete hrát v tmavém prostředí

železná tyčka

lžíce

kostým bachaře z 50. let 

Symbolický rámec (Motivace)

V roce 1948 se v Československu dostala k moci komunistická strana. Jejich ideologie byla v rozporu se skautskými myšlenkami, Junák byl v roce 1950 zakázán. Mnoho skautů se zapojilo do protikomunistického odboje. Do jednoho pokusu o státní převrat se zapojil i skautský oddíl pod vedením Dagmar Skálové - Rakši, skauti fungovali jako informační spojky. Celá skupina však byla odhalena a členové pozatýkáni. Rakša chtěla zabránit tomu, aby skauti dostali trest vězení. Ve vazební věznici, kde čekali na soud, se proto tajně domluvili na společné výpovědi. Ta sestávala z toho, že budou vypovídat tak, že pouze hráli skautskou noční hru. Celá domluva na výpovědi probíhala pomocí vysílání morseovy abecedy přes cely ve vězení. Rakša navíc vzala statečně všechnu vinu na sebe.
Z 23 ostatních obviněných skautů bylo nakonec odsouzeno "jen" 9 skautů. Sama Rakša byla odsouzena k doživotí. 
Ve vězení se zapojila do psaní protestních dopisů o zdejším porušování lidských práv pro generálního tajemníka OSN. Kvůli tomu nebyla propuštěna během amnestie na začátku 60. let, ale až v roce 1965 po celkem šestnácti letech ve vězení. Stala se jednou ze skautských hrdinů z dob totality.

Obsah programu

Vedoucí přečte družině příběh Dagmar Skálové z 50. let minulého století. Poté vedoucí vysvětlí pravidla aktivity. Další vedoucí převlečený za bachaře z 50. let odvede družinu do "vězení" (může mít prupovídky "Co jste to tam v noci dělali, myslíte si, že nevíme, o co vám jde?" atd.). 

Družina se rozdělí na dvě poloviny, každá půjde do odděleného prostoru. Jedna skupina bude představovat skautské vedoucí (Dagmar Skálovou), druhá skautské děti, kteří byli nevinní. Skupina, která představuje Dagmar, dostane jednu větu. Úkolem této skupiny bude tuto větu odvysílat pomocí morseovky (budou mít k dispozici nápovědu - klíč morseovky).  Zpráva k odvysilání zní: „Jen jsme si hráli." Budou vysílat pomocí lžíce (symbolizuje běžný předmět ve vězení) a klepání na železnou trubku, která bude představovat topení. Čárka se vysílá "škrábáním" lžíce o zeď, tečka ťuknutím. Ťukání do železné tyče odděluje písmena (jedno ťuknutí), slova (dvě ťuknutí), větu (tři ťuknutí).
Úkolem druhé skupiny bude zprávu přijmout (také budou mít nápovědu - klíč morseovky). Skupina má na tento úkol 10 minut. 

Po uplynutí času bachař jednoho po druhém odvádí do vedlejší místnosti, kde provádí "výslech". Ptá se, co dělali v noci v centru města. Cílem je, aby všichni skauti vypovídali stejně. Pokud to zvládnou, bachař jim všem řekne, že nemají dostatečné důkazy pro jejich odsouzení a propustí je. Pokud by se skautům nepovedlo vypovědět všem stejně, bachař oznámí, že jejich skautský vedoucí vzal všechnu vinu na sebe a oni jsou propuštěni. Případně je možné hru ukončit tím, že skupina po odvysílání zabouchá na dveře/zdi "vězení", a bachař je pustí jen pokud správně řeknou odvysílanou zprávu.

Následuje diskuze.

Reflexe

Diskuze:

  • Přišel vám spravedlivé, že byl uvězněn oddíl Dagmar Skálové a že ona byla odsouzena? V čem vidíte nespravedlnost? 
  • Znáte podobné případy nespravedlnosti ve světě? (Jako doplňující aktivitu je možné připravit vytištěnou mapu světa, kam účastníci budou zvýrazňovat místa, kde se děje nespravedlnost dnes.)
  • Jak vám šlo vysílání a přijímání morseovky? Byla náročná spolupráce, když jste museli být potichu a nemohli jste mluvit? 

Bezpečnost

Pokud budete hrát ve tmě a ve ztísněném prostoru, dejte pozor na bezpečnost a psychickou pohodu účastníků.

Zdroje

Program připravil tým českého kontingentu na Světové jamboree 2019 v USA. Inspirováno programy Skautského institutu.