Polévka z toho, co najdeme na louce patří k dobrým příkladům vaření z přírodních zdrojů. Pro táborníky se tím otevře nový pohled do zálesácké kuchyně, stačí jen přiměřený čas, oheň a přiměřená nádoba.

Výchovný cíl:  Účastníci vyzkouší své tábornické dovednosti při vaření polévky. Účastníci určí vhodné místo pro rozdělání ohně.
Doba trvání
Doba trvání 0-30 minut
Doba na přípravu
Doba na přípravu 0-15 minut
Místo konání
Louka Louka Les Les
Velikost skupiny
Velikost skupiny Družina (4-10)
Věk skupiny
Věk Mladší skauti a skautky Věk Starší skauti a skautky Věk Mladší roveři a rangers

Napojení na stezku (stupeň, úkol)

Skautská stezka

  • 2. stupeň - Vzduchu a ohně - 3 Nakupování a vaření jídla

Skautská kompetence

Uplatní se při táboření v oddíle.

V běžném životě je samostatný a zvládne se postarat o sebe i ostatní.

Obsah programu

Základem pro zavářku polévky může být čočka, hrách či krupky (zužitkuje se, co na táboře zbylo od oběda), stejně poslouží nadrcené obilí. Polévka je potom hustější a plnější. Protože ne všude jsou v okolí k dispozici všechny ingredience, bude třeba kombinovat to, co se právě najde. Ale o to je polévka z louky zajímavější, pokaždé je jiná a pokaždé má trochu jinou chuť. Většinou nechybí kopřiva, která použitelná všestranně do salátů, jako špenát či herba a do polévky se dává jemně pokrájená. Vhodných rostlin je samozřejmě plno, pro začátek uvádíme dva recepty.

KOPŘIVAČKA

Pravá zálesácká polévka uvařená z mladých listů kopřivy. Na dostatečně hustou polévku jsme potřebovali asi tři plné hrsti listů na litr vody. Nejprve jsme listy kopřivy opláchli a potom přelili vařící vodou. Listy změkly a co hlavního, už nepálily. Potom jsme je co nejjemněji nakrájeli, pro chuť jsme do polévky přidali sůl, cibuli, česnek, kmín a pokrájený řebříček, uvedli do varu a vařili asi půl hodiny. Potom jsme přidali trochu sádla a po odstavení z ohně jsme rozmíchali v polévce vajíčko. Místo vajíčka může být i šálek kyselého mléka. Na zahuštění se v polévce může povařit nadrcená pšenice nebo krupky.

SLOVANSKÁ POLÉVKA

Má základ v nadrceném zrní obilí, zhruba 10 dkg na litr vody. Pokrájeli jsme kořen lopuchu spolu s dvěma hrstmi lístků popence, mochny husí a vikve, přidali jsme nakrájenou cibuli, stroužek česneku, kmín a sůl. Nadrcenou mouku je lepší přes noc namočit. Po uvedení do varu jsme polévku vařili asi půl hodiny a nakonec omastili sádlem.

 

Podrobné návody najdeš zde --> http://ostrovnapadu.cz/polevka-z-louky/

Bezpečnost

  • Dobře si rozmyslete umístění ohniště. Oddělte jej od okolního prostředí kameny, pískem, vyhloubenou strouhou. Od okraje lesa musí být vzdáleno minimálně 50 metrů, od stohu alespoň 100 metrů. Je zakázáno rozdělávat oheň v suché trávě, na strništi, na kořenech stromů apod.
  • Zvažte, zda jsou vhodné klimatické podmínky. Pokud fouká silný vítr a je extrémní sucho, oheň vůbec nezapalujte.
  • Hranici z polen postavte tak, aby byla stabilní. Jinak hrozí její zřícení a rozšíření ohně do okolí.
  • Pro zapálení nepoužívejte hořlaviny, jako jsou benzín, nafta, líh apod. Oheň se snadno vymkne kontrole a často také dojde k vážným popáleninám. Méně riskantní je například použití pevného podpalovače PePo, který má stabilní výhřevnost a při jeho použití v okolí nevznikají vysoce hořlavé plyny.
  • Při pálení ohňů musí být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let. I rodiče mohou být dle §78 zákona o požární ochraně postiženi pokutou v případě, že z hlediska požární ochrany zanedbají dohled nad svými ratolestmi.
  • Rozdělaný oheň nepřeskakujte, je to velmi nebezpečné. Pokud se na vás vznítí oděv, pamatujte na základní pravidlo: Zastav se! Lehni si! Kutálej se!
  • Vyhněte se používání zábavní pyrotechniky poblíž otevřeného ohně. Nikdy ji do ohně nevhazujte. Dětem do rukou vůbec nepatří.
  • Oheň nenechávejte bez dozoru. Připravte si dostatek vody pro jeho uhašení nebo pro případ, že by se vymknul kontrole.
  • Ohniště můžete opustit, až když je uhašeno důkladným prolitím vodou nebo zasypáno zeminou.

 Převzato z: https://www.hzscr.cz/clanek/doporuceni-ohen-na-carodejnice-nezapalujte.aspx

 

Metodické poznámky

  • Před samotnou aktivitou pamatujte na bezpečnost - dítěti vysvětlete základní pokyny, abyste předešli zranění (viz Bezpečnost).
  • Pamatujte na to, že dítěti nemusí jít aktivita hned. Buďte proto trpěliví, vysvětlujte, názorně ukazujte jednotlivé kroky.
  • Pokud bude potřeba, postup vysvětlete znova.
  • Sledujte během aktivity reakce dětí a pokud bude potřeba, pomozte jim.

Zdroje

Jiří Červinka: Polévka z louky. Dostupné na: http://ostrovnapadu.cz/polevka-z-louky/